خوراك لوبيا چيتي خاله خانم

 

اكثر حبوبات خواص درماني بيشماري دارند كه به همين دليل در دسته خوراكي هاي بسيار مفيد از آنها نام برده ميشود . اشاره به تمام اين خواص مسلما در گنجايش دستور پخت يك خوراك ساده نخواهد بود . ولي اشاره به تعدادي از اين خواص بيشمار نيز خالي از لطف نيست :

 

استفاده از انواع حبوبات به خصوص خانواده لوبيا در درمان بيماري هاي قندي و فشار خون بالا كاربرد هاي فراواني دارند . لوبيا يك منبع بسيار غني از ويتامين ب ، فسفر ، فيبر ، آهن و پروئين گياهي است و به همين دليل به مقدار قابل ملاحظه اي كلسترول و فشار خون را كاهش ميدهد در نتيجه براي قلب بسيار مفيد است . حتي افرادي كه داراي فشار خون نرمال ميباشند با خوردن لوبيا و ساير غلات غني از فيبر و آهن ميتوانند تعادل فشار خون خود را در سنين بالا نيز تضمين كنند .

 

در ضمن انواع لوبياي قرمز رنگ به نسبت قابل توجهي باعث زياد شدن شير مادران شيرده نيز ميشوند .

 

لوبيا و ساير حبوبات همچنين از تنظيم كننده هاي انسولين در بدن هستند. بيماران درجه يك ديابتيك كه نياز به تزريق انسولين روزانه دارند طبق تحقيقات كارشناسان بعد از مصرف كنترل شده و علمي انواع حبوبات به خصوص لوبيا تا 40 درصد از نياز آنان براي تزريق انسولين رفع شده است . دليل اين امر اين است كه لوبيا قند خون را خيلي آهسته بالا ميبرد و بدن انسان حتي با توليد مقدار خيلي كم انسولين خواهد توانست آنرا كنترل نمايد . همچنين لوبيا موجب ميشود كه گيرنده هاي انسولين بيشتري روي سطح سلول ها پديد آيند و در نتيجه هورمون انسولين جاي استقرار بيشتري روي سطح سلولها يافته و امكان بيشتري براي نفوذ خواهد داشت .

انواع حبوبات به خصوص نخود و لوبيا به شدت نفخ آور هستند . (البته لوبياي چشم بلبلي نفخ كمتري نسبت به ساير اعضاي خانواده لوبيا توليد ميكند ) در نتيجه بهتر است قبل از پختن چند ساعت در مقداري آب و نمك لوبيا را خيس كنيد و چند بار آب آن را عوض كنيد و در آخر به مدت 30 دقيقه لوبيا را در آب جوش خيس كنيد و در آخر نيز آب آن را دور ريخته و استفاده كنيد . استفاده از جعفري نيز در تهيه انواع غذا با اين خانواده تا حد زيادي نفخ آنها را از بين ميبرد و نيز در جذب فوايد آنها بسيار موثر است .

 

لازم به يادآوري است  كه مصرف حبوباتي مثل لوبيا و عدس براي بيماران مبتلا به كم خوني از هر دارويي مفيد تر است .

افرادي كه داري اسيد اوريك بالا هستند بهتر است در مورد مصرف بيش از دو بار در هفته لوبيا با پزشك خود مشورت كنند .

سعي كنيد در برنامه غذايي خود جاي ثابتي براي انواع خوراك با حبوبات داشته باشيد. 

 

 

 

مواد لازم براي 4 نفر :

 

لوبيا چيتي ------------------------ 3 ليوان

پياز -------------------------------- 1 عدد متوسط

گوجه فرنگي ---------------------- 1 عدد

رب گوجه فرنگي ------------------ 1 قاشق غذا خوري

سيب زميني --------------------- ۱ عدد متوسط

جعفري خرد شده -----------------۱ استكان

نمك ،‌فلفل ، آبليمو --------------- به مقدار لازم

 

 

 

طرز تهيه :‌

 

دستور پخت اين خوراك ساده تا حدي نزديك به طرز تهيه عدسی تبریزی است .

لوبيا را از چند ساعت قبل در مقداري آب و نمك خيس كنيد . و چند بار آب آن را عوض كنيد .

پياز را خلال خرد كنيد و در مقداري روغن سرخ كنيد تا طلايي شود ؛ نيمي از پياز داغ را كنار بگذاريد و بعد يك عدد گوجه را ميكس كنيد و همراه  نيم ديگر پياز تفت دهيد تا آب آن كاملا كشيده شود بعد آب لوبيا را خالي كنيد و همراه رب گوجه به غذا اضافه كنيد .

چند دقيقه خوب تفت دهيد تا رنگ لوبيا كمي عوض شود . 4 ليوان آب روي خوراك بريزيد و به مدت دو ساعت بگذاريد خوراك با حرارت نه خيلي ملايم و نه خيلي زياد با درب بسته ، بپزد .

سيب زميني را نگيني يك دست خرد كنيد و جداگانه سرخ كنيد .

بعد از دو ساعت كه لوبيا كمي نرم شد نيمي از پياز داغ كه كنار گذاشته بوديد را به همراه سيب زميني سرخ شده و جعفري خرد شده و نمك و فلفل به خوراك اضافه كنيد و به مدت 30 دقيقه زمان دهيد تا خوراك جابيفتد .

غلظت اين خوراك به ذائقه شما بستگي دارد . اگر خواستيد خوراك خيلي غليظ باشد يك قاشق غذا خوري آرد را ( كه بهتر است آرد سيب زميني باشد ) در يك ليوان آب سرد حل كنيد و به خوراك اضافه كنيد .

 

هنگام سرو آبليمو را به غذا اضافه كنيد حرارت را خاموش كنيد و درب ظرف را بگذاريد تا 2-3 دقيقه .

و بعد در ظرف مورد نظر سرو كنيد .

 

معمولا اين خوراك به عنوان عصرانه يك غذاي مقوي و كامل است و در صبح هاي سرد زمستان يك صبحانه دلپذير .

 

 

خواص ذكر شده در بالا تلفيقي است از مطالب ذكر شده در كتب زير و تحقيقات شخصي :

كتاب قديمي غذا و شفا به تاليف پروفسور احمد استوار

كتاب خواص درماني ميوه ها و سبزيجات به تاليف مهندس ميترا قاسمي ( كارشناس ارشد گياهپزشكي )

 

مطبخ چي: خاله خانم در یکشنبه ۲ دی۱۳۸۶ ساعت 9:30 | | لینک ثابت | بخش : خوراک سنتی
Copyright © 2007 khalekhanoom .